Kiedy najlepiej wybrać się do Barcelony?
Barcelona jest miastem, które zaskakuje atrakcjami przez cały rok, jednak główny sezon wycieczkowy zaczyna się od marca i trwa do końca października, gdyż w miesiącach zimowych często zdarzają się deszcze. Najwięcej turystów przybywa tu w sezonie letnim ponieważ poza zwiedzaniem miasto oferuje znakomite warunki do wypoczynku na plaży. Jest wtedy też obowiązkowym punktem zwiedzania dla wypoczywających na Costa Brava i Costa Dorado.
Kalendarz imprez w mieście, jak i w regionie jest bardzo rozległy. W wigilię 6 stycznia w całym regionie pojawiają się trzej królowie, a przyjeżdżają na wielbłądach, statkami, a czasem helikopterem i rozdają drobne prezenty. Bardzo hucznie obchodzony jest ostatni tydzień karnawału, a nawet podczas Wielkiego Tygodnia pojawiają się barwne procesje. Niewątpliwie ciekawym wydarzeniem jest Dzień Św. Jerzego obchodzony 23 kwietnia – w dniu urodzin Szekspira i Cervantesa, który jako hiszpańskie święto róż i książek, uważane jest w Katalonii za święto zakochanych. Kwieciste dywany, barwne procesje i wiele przedstawień teatralnych na ulicy można zobaczyć w dniu Bożego Ciała, a w wigilię św. Jana (23 czerwiec) odbywa się huczne przywitanie lata i pokazy fajerwerków. W Barcelonie i wielu nadmorskich miejscowościach obchodzi się również święto rybaków przypadające na połowę lipca. Największym festiwalem miasta jest La Merce Festival zaczynający się 24 września – jest to szalony tydzień parad smoków, wielbłądów, zabawy i ustawiania Castells – ludzkich zamków.
Jaka waluta obowiązuje w Hiszpanii i jakie są orientacyjne ceny?
W Hiszpanii od 2002 r. obowiązuje wspólna dla całej Unii Europejskiej waluta – Euro. Konsekwencją tego są nieco wyższe ceny niż w Polsce, zwłaszcza jeżeli chodzi o posiłki w restauracjach. Mimo dużej dostępności owoce morza należą do najdroższych morskich specjałów, jednak w większości miejscowości jest wiele niewielkich tawern gdzie można spróbować taniej regionalnych potraw.
Gdzie i jakie pamiątki kupić w Barcelonie?
Wśród pamiątek największą popularnością cieszą się wachlarze, zdobione kastaniety, biżuteria, ceramiczne wyroby oraz gadżety związane z Barceloną. Mimo że maskotką regionu jest osiołek, zwykle większym zainteresowaniem cieszą się pamiątki związane z bykami. Często kupowane są wina, które nie są eksportowane za granicę, owoce i duże kawałki wędzonych szynek jamon, z których słynie region.
W Barcelonie jest ogromny wybór sklepów i centrów handlowych, jednak ciekawym przeżyciem będzie wizyta na największym targowisku miasta – Boqueria, gdzie można znaleźć oryginalne pamiątki, ręcznie robione dzieła, wyroby skórzane i wiele pamiątek związanych z miastem. Jest tu również ogromny wybór owoców i regionalnych produktów – od wędlin, przez wina, marynowane przetwory po słodkości, z których słynie region.
Innym wartym odwiedzenia miejscem jest pchli targ, znajdujący się w sąsiedztwie kościół Sagrada Familia, gdzie w poniedziałki, środy, piątki i soboty przed południem można znaleźć ciekawe i oryginalne skarby.
Duży wpływ na rytm dnia w Hiszpanii ma sjesta, jednak w większych miastach, jak Barcelona duże sklepy i centra handlowe nie mają przerw. Wiele małych sklepików czynna jest do godziny 13-14 i potem pod wieczór do 20, jednak zdarzają się też galerie i stoiska otwarte tylko do sjesty. Hiszpanie przeważnie wracają podczas sjesty na lunch do domu, który jest głównym posiłkiem w ciągu dnia.
Tresc opisow dostarczana przez merlinx. Jaki czas obowiązuje w Hiszpanii?
Mimo dużej odległości od Polski, w Hiszpanii panuje taka sama godzina jak u nas. Ulega on zmianie tylko na Wyspach Kanaryjskich.
Jak poruszać się po Barcelonie?
Barcelona jest świetnie zorganizowanym miastem pod względem komunikacji miejskiej, co znacznie pomaga przy zwiedzaniu miasta. Najważniejszym środkiem transportu jest rozbudowane metro, a także sieć autobusów. Barcelona posiada dwa duże dworce autobusowe obsługujące połączenia lokalne i krajowe, a dworzec Nord mieszczący się w centrum, również międzynarodowe. W mieście znajdują się również dwa duże dworce kolejowe (RENFE) – Estacio de Franca blisko portu i Sants na zachodzie, które obsługują połączenia szybkich kolei dalekobieżnych, jak również wiele mniejszych dworców obsługujących koleje podmiejskie.
Znakomite połączenia istnieją również między lotniskiem Barcelona – El Prat oddalonym 12 km od centrum, skąd co kilkanaście minut kursują autobusy i pociągi.
Wbrew ogólnym twierdzeniom, że duże miasto ciągnie za sobą wysokie opłaty, tutejsze taksówki są tańsze niż w innych regionach Hiszpanii. Nie ma powszechnego obowiązku dawania napiwków, jednak powszechnie przyjęło się zaokrąglanie rachunków na korzyść taksówkarza.
Jakie plaże są w Barcelonie?
Barcelona posiada siedem piaszczystych plaż oddzielonych od siebie skałami, molem lub portem jachtowym, a rozciągają się one na północ od Barcelonety. Są bardzo dobrze zagospodarowane rekreacyjnie, a największą popularnością cieszą się plaże Sant Sebatia i podzielona na dwie części Barceloneta, gdzie organizowane są beach party i liczne zawody sportowe.
Przy hotelach wyższej kategorii lub w wybranych kurortach plaża jest usypywana sztucznie lub znacznie różni się od typowych plaż miejskich, dlatego wybierając kurort i hotel warto upewnić się do jakiej plaży będziemy mieli dostęp.
Jakie są ograniczenia celne w Hiszpanii?
Przewóz towarów podlega ograniczeniom ilościowym na zasadach obowiązujących w UE, co oznacza w praktyce, że rzeczy osobiste i sprzęt na własny użytek nie podlega ograniczeniom celnym. W przypadku towarów można wwozić i wywozić: do 800 szt. papierosów, 200 szt. cygar, 10 l spirytusu, 20 l mocniejszego alkoholu, 90 l wina i 110 l piwa.
Jakie dokumenty potrzebne są w razie konieczności skorzystania z służby zdrowia w Hiszpanii?
Publiczna służba zdrowia jest w Hiszpanii bezpłatna w podstawowym zakresie, o ile posiadamy wydaną przez NFZ Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), o którą należy postarać się przed wyjazdem. Nie obowiązuje ona jednak w przypadku prywatnych wizyt i szpitali niepaństwowych gdzie należy mieć dodatkowe ubezpieczenie lub samemu opłacić leczenie. W zależności od ubezpieczyciela podawane są przed wyjazdem dane firm współpracujących, do których należy się zwrócić w razie konieczności skorzystania z prywatnej pomocy lekarskiej.
Ze względu na inną florę bakteryjną należy starannie wybierać restauracje lub jadać w hotelach i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Turyści powinni pić wyłącznie wodę butelkowaną, ewentualnie gotowaną co najmniej 10 min. Szczepienia ochronne nie są wymagane i nie ma zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych, niemniej przed wyjazdem warto sprawdzić czy szczepienia nie są zalecane sezonowo.